Yazılım Test/QA Tarihi

Miktad Öztürk
4 min readDec 16, 2022

2022'nin bu son günlerinde biraz geçmişe giderek yazılım test ve kalite güvence üzerine bir yazı yazmak istedim. Bunun için yazılım testi tarihine hep birliklte bakalım.

Yazılım testinin çoğu, otomasyon araçlarının yardımıyla yapılıyor, ancak otomatik yazılım testinden önce tüm komut dosyalarının manuel olarak yazıldığını ve çalıştırıldığını hepimiz biliyoruz. Peki yazılım testinin öncüsü kimdi ve “bug” terimini kim icat etti, nasıl ortaya çıktı? Hepsinin cevabı aşağıda.

Bug Terimini Kim İcat Etti

Kaliteli yazılımın sağlanmasına verilen büyük önem, yazılım testini yazılım geliştirmede ayrılmaz bir prosedür haline getirmiştir. 1822'de bilgisayarların icadından günümüz sistemleri çağına kadar, sistem hataları, geniş bir yazılım testi konusu haline geldi. QA’nın tarihi 19ncu yüzyıla kadar uzanmaktadır.

QA kavramlarının tarihi, bilgisayarın icadıyla başlar. 1822'de İngiliz mucit Charles Babbage tarafından icat edilen ‘Babbage makinesi’, mekanik bilgisayarlar arasında ilk kabul edilir.

For Source please click

Bununla birlikte, ‘bug’ teriminin ilk kez 1878'de Thomas Edison tarafından, çoğunlukla donanımla ilişkilendirilen ve (Edison Papers’a bakabilirsiniz) ortağına bir mektup yazdığı sırada kullanıldığı bildirildi.

Yazılım Testinin Öncüsü

İkinci Dünya Savaşı (1939–1945) bilgisayar teknolojisinde daha büyük ilerlemelere yol açtı. Elektronik bilgisayarlar, gizli kodları kırmak ve savaş iletişiminin sırlarını çözmek için belirgin bir şekilde kullanıldı. Aynı yıl, 1945'te ‘Computer Bug’ ve ‘debugging’ terimleri ilk olarak QA tarihinde Grace Murray Hopper tarafından kullanıldı.

Dünyanın her yerindeki mühendisler de bunun farkına vardılar ve yalnızca hataları silmekle kalmayan, aynı zamanda nihai ürünün beklendiği gibi çalışmasını sağlayan bir metodoloji aradılar. 1951'de Joseph Juran, ‘Quality Control Handbook adlı kitabında yazılım kalitesinin önemini vurguladı. Bu kitapta…