Cypress ile Page Object Model

Miktad Öztürk
3 min readNov 21, 2022

Cypress ile Page Object Model(POM)’i yada Türkçe karşılığı olan Sayfa Nesne Modeli’ni nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Bunun için uzun uzun Cypress nedir’den başlamayacağım zaten daha önce yazmıştım merak edenler, okumayanlar buradan yazıya ulaşabilir.

O yüzden kısaca bilmeyenler için Page Object Model nedir onunla başlayalım daha sonra Cypress ile kullanımına geçelim.

Page Object Model Nedir?

Page Object Model (POM), sınıfların sayfaları temsil ettiği yazılım geliştirmede kullanılan bir tasarım modelidir. POM, kodu daha sürdürülebilir hale getirebilir ve tekrarı azaltabilir.

İlgili sayfa için tüm sayfa öğeleri o sınıfta saklanır. Bu, özellikle web sitesinin Frontend (veya UI kısmında) değişiklikler olduğunda, sayfa öğelerine erişmeyi ve gerektiğinde bunları güncellemeyi kolaylaştırır.

POM, web uygulamalarını test ederken zamandan ve maliyetten tasarrufu sağlarken aynı zamanda kodun yeniden kullanılmasını da kolaylaştırır.

Source: https://onlinestores.discountsale2022.ru/category?name=pom%20model

Cypress ile Page Object Model’i Kullanmanın Avantajları

Cypress ile POM kullanmanın çeşitli avantajları vardır; bazı önemli olanları şunlardır:

  • Cypress ile POM, yüksek düzeyde soyutlama sunar. Bu, testlerin uygulamanın alt düzey ayrıntılarına sahip olmadan yazılabileceği anlamına gelir. Bu, sürdürülebilir ve sağlam testler yazmayı kolaylaştırır.
  • Cypress ile POM okunabilirliği artırır. Sayfa mantığını test mantığından ayırarak testleri daha okunabilir ve anlaşılması kolay hale getirebilir ve yeni ekip üyelerinin testleri anlamasını kolaylaştırabilir .
  • Kod verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Cypress ile POM daha yüksek bir soyutlama düzeyi sunduğundan, geliştiriciler tarafından testler yazılırken zamandan tasarruf edebilirler.
  • Gelecekte selectorlerden bazıları değişirse, test senaryolarınızın bakımını sürdürebilir durumda tutmanın kolay bir yoludur. Öğenin kullanıldığı her test…